Podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności to ważny krok, gdy chcemy osiągnąć niezależność zawodową. Wiele osób, które się na to decyduje, obawia się tego, czy biznesowy pomysł wypali i czy podoła ewidencjom księgowym.
Jeśli chcemy prowadzić księgę przychodów i rozchodów lub rozliczać się ryczałtem ewidencjonowanym, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat dostępnymi w poniższym artykule. Gdyby jednak okazało się to dla nas za trudne, warto powierzyć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej profesjonalistom z biura rachunkowego.
Zgłoszenie do CEIDG – pierwszy krok przedsiębiorcy
Zanim rozpoczniemy prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej, powinniśmy zgłosić naszą firmę do CEIDG. Ustawodawca daje nam wolny wybór, w jaki sposób możemy to zrobić. Oprócz wizyty w urzędzie istnieje opcja rejestracji jako przedsiębiorca także listownie lub elektronicznie. W tym ostatnim przypadku wystarczy, że skorzystamy ze strony rządowej www.biznes.gov.pl. Jeśli chcemy przejść sprawnie przez proces rejestracji, powinniśmy przygotować następujące dane:
- imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia,
- rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości,
- PESEL, jeśli mamy obywatelstwo polskie lub zostało nam nadane,
- informację o wszystkich posiadanych przez nas obywatelstwach,
- numer NIP i REGON, jeśli zostały nadane,
- miejsce zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą,
- nazwę zakładanej działalności gospodarczej (istotne jest to, że przy jednoosobowej działalności gospodarczej musi się w niej znaleźć imię i nazwisko),
- nazwę skróconą,
- kody PKD określające rodzaj sprzedaży lub świadczonych usług,
- datę rozpoczęcia działalności,
- informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą,
- dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania.
Składając wniosek o wpis naszej działalności do CEIDG, możemy złożyć oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego, a także zarejestrować się w VAT. Jako przedsiębiorca zgłaszamy się także często przez ten formularz do ZUS jako ubezpieczony. Istotne jest to, że we wniosku o wpis do CEIDG podajemy również informację o rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jest to zatem kompleksowy wniosek, dzięki któremu załatwimy większość spraw na rozpoczęcie działalności jednoosobowej firmy.
Obowiązki przedsiębiorcy związane z prowadzeniem KPIR lub rozliczaniem ryczałtowym
To, jakie dokładne będą wymogi wobec przedsiębiorcy, uzależnione jest od wyboru formy opodatkowania. Przy ryczałcie ewidencjonowanym obowiązkowe jest księgowanie przychodów firmy, natomiast jeśli chodzi o podatkową księgę przychodów i rozchodów – jesteśmy zobowiązani do wykazywania sprzedaży i wydatków przedsiębiorstwa. Ponadto osoba rozliczająca swoją działalność na uproszczonych zasadach, musi prowadzić m.in.:
- ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (dotyczy zakupów o wartości powyżej 10 tys. zł netto),
- ewidencję VAT (o ile jest czynnym podatnikiem VAT),
- ewidencję przebiegu pojazdu (o ile do celów związanych z prowadzeniem firmy korzystamy z samochodu prywatnego i liczymy na preferencje w kosztach i podatkach).
Prowadzenie księgowości firmy jednoosobowej wymaga ponadto wywiązywania się w terminie z obowiązków o charakterze podatkowym oraz właściwego przechowywania dokumentacji księgowo-finansowej.
Skontaktuj się z nami
Numer tel +48 887 33 00 03 | Adres email biuro@biuro2b.pl
Poniedziałek – czwartek 9:00 – 16:00
Piątek – 11:00 – 18:00
Comiesięcznym obowiązkiem, o którym należy pamiętać przy samodzielnym prowadzeniu księgowości, jest również odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy. W przypadku Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (PKPiR) oraz Ryczałtu Ewidencjonowanego metody rozliczenia są różne.
W PKPIR podatek rozliczany jest na zasadach ogólnych. Może być on zatem opodatkowany według skali podatkowej (12% dla dochodów nieprzekraczających 120 000 zł, 32% dla nadwyżki ponad 120 000 zł) lub podatkiem liniowym w wysokości 19%. Przedsiębiorca decyduje o tym, jaką formę opodatkowania wybierze. Pamiętamy także o tym, że końcowe rozliczenie roczne musimy przygotować do końca kwietnia kolejnego roku, dokonując remanentu towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz porównując ze sobą koszty i przychody.
Gdy wybierzemy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, musimy wiedzieć o tym, że stawka podatkowa zależy od wykonywanej działalności i waha się od 2% do 17%. Wielkość ryczałtu podatkowego za każdy miesiąc ustalamy samodzielnie i wpłacamy go w terminie do 20. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Możemy także wybrać kwartalne opłacanie ryczałtu, jeśli dopiero rozpoczynamy prowadzenie działalności opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo w poprzednim roku osiągnęliśmy przychody nieprzekraczające 200 tys. euro.
W takim przypadku mamy obowiązek zapłaty ryczałtu za dany kwartał do 20. dnia następującego po upływie kwartału i do zapłaty podatku za ostatni kwartał roku podatkowego przed upływem terminu na złożenie zeznania rocznego. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wpłacamy na mikrorachunek podatkowy z wykorzystaniem odpowiednich formularzy.
Bez względu na rodzaj formy opodatkowania każdy samodzielny przedsiębiorca powinien pamiętać o składaniu (przy rejestracji jako podatnik VAT czynny) miesięcznej deklaracji JPK_VAT oraz odprowadzaniu kwoty tego podatku do 25. dnia kolejnego miesiąca lub kwartału do właściwego urzędu skarbowego, a także o terminowym regulowaniu składek ZUS (do 20. dnia kolejnego miesiąca).