Samodzielne prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej jest trudne, ponieważ wymaga specjalistycznej i na bieżąco aktualizowanej wiedzy z zakresu rachunkowości i podatków. To dlatego, jako przedsiębiorca powinniśmy powierzyć tę kwestię profesjonalnemu księgowemu, najlepiej takiemu, który pracuje w biurze rachunkowym, ponieważ ma on styczność z wieloma klientami z różnych branż.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na prowadzenie księgowości w formie księgi przychodów i rozchodów, czy też ryczałtu ewidencjonowanego, musimy, przy wyborze specjalisty, rozpatrzyć kilka kwestii. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS będą rzetelne oraz pozwolą na maksymalizację zysków firmy.
Historia biura rachunkowego i referencje
Tylko doświadczone biuro rachunkowe, które działa na polskim rynku już od kilkunastu lat, jest w stanie zapewnić prowadzenie działalności gospodarczej samodzielnych przedsiębiorców, w zgodzie z obowiązującymi przepisami, uwzględniając wszelkie zmiany, np. w podatku VAT, CIT, czy też sprawozdawczości. Jednocześnie, powinniśmy wymagać od zatrudnionych w takim podmiocie księgowych, zaświadczeń o odbytych kursach i szkoleniach. Wymiernym wyznacznikiem jakości obsługi ze strony biura rachunkowego jest to, czy jego pracownicy posiadają Certyfikat Księgowy Ministra Finansów, będący potwierdzeniem odpowiednich kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub też certyfikaty ukończenia kursów w Stowarzyszeniu Księgowych.
Równie istotną kwestią są referencje ze strony innych firm. Jeśli na stronie internetowej cytowane są komentarze zadowolonych z obsługi klientów dużych firm, a pozytywne informacje o biurze rachunkowym znajdziemy także w wyszukiwarkach online, możemy ze strony jego księgowych, liczyć na rzetelne rozliczanie podatków, czy też zgodne z przepisami administrowanie środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Różne metody kontaktu z księgowym
Osobiste spotkania z księgowym to tylko jedna z form kontaktu, które powinny być dostępne dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie wiele kwestii można bowiem zdalnie, korzystając z telefonu lub maila, a nawet połączenia video online. Warto postawić na księgowego, który będzie w tej kwestii elastyczny. Zapewni to oszczędność czasu i pieniędzy. Przy podpisywaniu umowy o prowadzenie księgowości w jednoosobowej firmie, warto zwrócić uwagę ponadto na to, czy zostanie nam przydzielona dedykowana księgowa. Dzięki stałemu kontakcie z konkretną osobą zajmującą się naszymi rozliczeniami rachunkami, zaoszczędzimy sporo czasu. Nie będziemy bowiem musieli co chwilę wyjaśniać, co chcieliśmy osiągnąć przez konkretne działania.
Ubezpieczenie biura rachunkowego
Każdy z przedsiębiorców, który podejmuje się usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, ma obowiązek zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – w skrócie OC biura rachunkowego. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Finansów. Określona jest w nim także minimalna suma ubezpieczenia, która wynosi 10.000 euro. To zgodnie z obecnym, średnim kursem NBP, prawie 45.000 zł. Choć suma ta wydaje się duża, to trzeba wziąć pod uwagę szeroki zakres odpowiedzialności księgowego, związany z koniecznością poruszania się w skomplikowanych przepisach, których naruszenie wiąże się z wysoką karą finansową dla firm. Co istotne, z obowiązku ubezpieczenia zwolnione są te podmioty, które prowadzą tylko podatkowe księgi przychodów i rozchodów oraz te, które wypełniają wyłącznie deklaracje podatkowe, jeśli nie posiadają uprawnień doradcy podatkowego. Poszukując zatem biura, które podejmie się rozliczania KPIR lub ryczałtu ewidencjonowanego, powinniśmy zweryfikować, czy posiada ono obowiązkowe ubezpieczenie OC, a jeśli tak, to jaka jest jego maksymalna suma i zakres. Stawiając na biuro rachunkowe, które ma taką polisę wykupioną, a jej suma jest kilkukrotnie wyższa niż 10.000 euro, zyskamy pewność, że w razie ewentualnych błędów księgowych, nie poniesiemy jako przedsiębiorca, żadnych konsekwencji.
Skontaktuj się z nami
Numer tel +48 887 33 00 03 | Adres email biuro@biuro2b.pl
Poniedziałek – czwartek 9:00 – 16:00
Piątek – 11:00 – 18:00
Umiejętność założenia firmy
Jako przedsiębiorca oczekujemy kompleksowej obsługi księgowej od A do Z, stąd też dobrym wyznacznikiem jakości obsługi biura rachunkowego, jest to, czy zatrudnieni w nim specjaliści także zakładają firmy. Gdy jeszcze nie korzystaliśmy z usług księgowych i potrzebujemy pomocy w formalnościach związanych z wszelkimi niezbędnymi zgłoszeniami, powinniśmy zatem sprawdzić, czy wybrany przez nas księgowy nas w tym wesprze i na jakich warunkach to zrobi. Zwykle wystarczy, że upoważnimy go do tego poprzez przekazanie odpowiedniego pełnomocnictwa i wniesienie określonej opłaty za obsługę w tym zakresie.