Podatek minimalny to nowość w przepisach ustawy o CIT. Dla wielu firm od rozliczenia roku 2024 w marcu 2025 r. będzie to dodatkowy obowiązek, ponieważ konieczne stanie się przeliczenie CIT-u nie tylko na zasadach ogólnych, ale również dla potrzeb nowej regulacji. CIT minimalny, ze względu na skomplikowaną konstrukcję, wywołuje wciąż wiele dyskusji.
Choć dopiero czas pokaże, czy podatek minimalny CIT w obecnym kształcie utrzyma się do końca 2024 r. i nie zostaną w jego zakresie wprowadzone istotne zmiany, to już teraz jako przedsiębiorcy powinniśmy się na tę regulację przygotować.
Podatek minimalny CIT – przepisy
Podatek minimalny został wprowadzony już w ramach tzw. Polskiego Ładu, jednak w 2022 r. Sejm zawiesił obowiązywanie tych przepisów na dwa lata. Uregulowania prawne dotyczące podatku minimalnego weszły w życie dopiero 1 stycznia 2024 r. Do kalkulacji CIT minimalnego znajduje zastosowanie art. 24ca Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Korzystanie z nowych przepisów będzie uwidocznione pierwszy raz w sprawozdaniach finansowych składanych w kolejnym, a więc już w 2025 r.
Założeniem ustawodawcy, który wprowadził CIT minimalny, jest zapobieganie sytuacjom, w których podatnicy co roku wykazują stratę lub bardzo niski dochód, czego efektem jest brak lub niski podatek dochodowy do zapłaty. Zgodnie z taką sytuacją te podmioty w dłuższej perspektywie nie powinny się utrzymać na rynku. Ich regularnie niskie wyniki finansowe mogą bowiem świadczyć o sztucznym utrzymywaniu lub wykorzystaniu do podatkowych działań optymalizacyjnych.
Ze względu na wysoki poziom skomplikowania przepisów Ministerstwo Finansów w zakresie minimalnego podatku CIT pozostaje w stałym kontakcie z podatnikami i analizuje zgłaszane postulaty. Gdyby potrzebne było podjęcie decyzji o potrzebie korekty rozwiązań w tym zakresie, zostaną podjęte odpowiednie działania legislacyjne, dlatego warto na bieżąco śledzić strony rządowe.
W kwestii podatku minimalnego CIT ustawodawca nie powiedział też jeszcze ostatniego słowa w przepisach ustaw o podatkach dochodowych. Na ewentualne zmiany w przepisach, dotyczące 2025 r., w Dzienniku Ustaw ma on czas do końca listopada br. Do tego czasu wiele może się jeszcze zdarzyć i dlatego warto ten temat obserwować. Nie widać jednak światełka w tunelu dla podatników, co pokazuje wypowiedź przedstawiciela Ministerstwa Finansów z dnia 2 sierpnia 2024 r. odnośnie zmian w nowych regulacjach lub ich uchylenia.
Skontaktuj się z nami
Numer tel +48 887 33 00 03 | Adres email biuro@biuro2b.pl
Poniedziałek – czwartek 9:00 – 16:00
Piątek – 11:00 – 18:00
W Ministerstwie Finansów nie są obecnie prowadzone prace legislacyjne w tym zakresie. Jednocześnie w związku z tym, że rok 2024 jest pierwszym rokiem opodatkowania minimalnym CIT-em (minimalny CIT był „zawieszony” w latach 2022 i 2023), to w ocenie Ministerstwa Finansów nie jest jeszcze możliwe dokonanie oceny ewentualnej potrzeby nowelizacji przepisów. Ministerstwo pozostaje w stałym kontakcie z podatnikami i analizuje zgłaszane postulaty. W przypadku podjęcia decyzji o potrzebie korekty rozwiązań w tym zakresie zostaną podjęte odpowiednie działania legislacyjne.
Podatek dochodowy od osób prawnych minimalny a globalny podatek minimalny – czy to pojęcia tożsame?
W opracowaniach dotyczących zmian w przepisach podatkowych na 2025 r. możemy się spotkać z określeniami minimalnego CIT-u, ale pojawia się także pojęcie „globalny podatek minimalny”. Czy to zatem tożsame określenia? Otóż okazuje się, że nie. Globalny podatek minimalny (zwany także wyrównawczym) wynika z wdrożenia dyrektywy Rady (UE) 2022/2523. W jego ramach grupy kapitałowe, których skonsolidowany przychód w wybranych latach podatkowych osiągnął równowartość lub przekroczył 750 mln euro rocznie, zapłacą co najmniej 15-procentowy podatek dochodowy. W tym przypadku proces legislacyjny rozpoczęty w kwietniu 2024 r. także się wydłuża. To, czy i w jakim kształcie zostanie ostatecznie wdrożony globalny podatek minimalny, będzie zatem zależeć od działań Rady Europejskiej w IV kwartale 2024 r. Podatek CIT minimalny będzie natomiast dotyczyć przypadków niskiego dochodu lub straty w różnych polskich spółkach.
Podatek minimalny CIT – kogo obejmie i jak go obliczyć?
Podatek CIT minimalny nie obejmie wszystkich podatników. Będzie on dotyczyć wyłącznie tych podmiotów, które poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%. Ustawa o CIT wymienia także rodzaje podmiotów objętych podatkiem minimalnym CIT oraz zwolnionych z niego.
Stawka podatku CIT minimalnego obejmie 10% podstawy opodatkowania (dochodu). Do kalkulacji daniny dla budżetu państwa będzie można zastosować metodę podstawową lub uproszczoną. W metodzie podstawowej korzystamy z wielu zmiennych oraz ze skomplikowanych wzorów matematycznych, dodając do kalkulacji podstawy opodatkowania w wysokości 1,5% przychodów, także niektóre koszty poniesione na rzecz podmiotów powiązanych. W uproszczonej wersji kalkulacji podatku minimalnego CIT podstawę opodatkowania stanowi kwota odpowiadająca 3% wartości osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych. W każdej z tych dwóch metod dokonujemy także różnego rodzaju odliczeń od podstawy, określonych w ustawie. Samodzielne próby przeliczenia podatku minimalnego CIT obiema sposobami mogą się okazać problematyczne, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego księgowego, który dokładnie przeanalizuje nasze księgi rachunkowe pod kątem CIT-u.
Podatek CIT minimalny – inne istotne informacje
Dla podatników, którzy będą zobowiązani opłacić CIT minimalny, istotną kwestią jest to, że terminem uregulowania płatności będzie dzień rozliczenia CIT (którym przy standardowym roku podatkowym jest 31 marca roku kolejnego). Kwotę minimalnego podatku dochodowego trzeba będzie wykazać w załączniku CIT/M. Równie ważną dla podatników CIT kwestią jest to, że minimalny CIT można będzie odliczyć od podatku obliczonego na zasadach ogólnych w zeznaniu podatkowym za kolejno następujące po sobie 3 lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym dokonano zapłaty. Do przygotowania się na podatek minimalny CIT nie pozostało już dużo czasu, dlatego warto zwrócić się z prośbą o pomoc w obliczeniu podatku należnego do specjalistów, by uniknąć potencjalnych błędów w przygotowaniach i przeliczeniach, skutkujących karami finansowymi.
2Business – z nami rozliczysz podatek minimalny CIT bez błędów
Kalkulacja podatku CIT po zmianach wprowadzonych przez Ministerstwo Finansów może być kłopotliwa, szczególnie wtedy, gdy mamy wiele innych obowiązków podatkowych. Nietrudno wówczas o błędy, które mogą być kosztowne dla naszej firmy. To dlatego warto skorzystać z usług biura rachunkowego 2Business. Obsługujemy w zakresie podatku CIT podmioty działające na terenie Warszawy i okolic. Pomoc obejmuje wszelkie formalności związane z kalkulacją podatku CIT wraz z identyfikacją pod kątem CIT-u minimalnego i wyborem metody kalkulacji, która będzie najkorzystniejsza, biorąc pod uwagę specyfikę firmy. Dzięki wykwalifikowanemu zespołowi, który stale podnosi kwalifikacje, biuro rachunkowe 2Business jest w stanie świadczyć usługi księgowo-podatkowe dla firm na najwyższym poziomie, co przekłada się korzystnie na osiągane przez nich wyniki finansowe.
Aby zapewnić najwyższe standardy rozliczenia podatku CIT, biuro rachunkowe 2Business podjęło współpracę z innymi specjalistami. Wśród nich znajdują się m.in. doradcy podatkowi, radcy prawni, notariusze i pośrednicy ubezpieczeniowi. Dzięki tak kompleksowej obsłudze jest możliwe prowadzenie ewidencji i sporządzanie rozliczeń podatkowych zgodnie z bieżącymi wymogami przepisów prawa z uwzględnieniem wszelkich zmian ustaw i rozporządzeń oraz interpretacji. Na bieżąco bierzemy udział w szkoleniach z zakresu minimalnego CIT. Śledzimy także najnowsze doniesienia medialne na ten temat, by jak najlepiej wdrażać bieżące przepisy u przedsiębiorców.